Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

NZ WINO STOCCO MERLOT FOT. MAGDA STAROWIEYSKA/FOTORZEPA

Przystanek przed Wenecją

r.mazurek@uwazamrze.pl

Merlot na upały? Nie zabrzmiało to dla mnie przekonująco, oj nie zabrzmiało. No ale dałem się skusić. Są wszak chwile, kiedy bez czerwonego wina ani rusz, bo upał, nie upał, ale mięsożerni są wśród nas i też muszą coś pić. Na ratunek spieszy im Andrea Stocco, potomek zacnego rodu, który od 101 lat produkuje wino we Friuli, najbardziej na północny wschód wysuniętej części Włoch, mijanej przez Polaków pędzących autami do Wenecji i innych włoskich cudów. W swej winnicy położonej ledwie 20 km od granicy słoweńskiej, u podnóża Alp Julijskich, Stocco cudów nie dokonuje, ale efekty jego pracy są godne uwagi.Friuli nie ma ambicji równania się z najpotężniejszymi włoskimi regionami winiarskimi. Nie jest to Piemont czy Toskania, nie jest to nawet słynące choćby z amarone Veneto, ale i w okolicach Udine da się wyprodukować całkiem zacne wino. Bardzo mocno owocowy, kwiatowy bukiet daje przedsmak tego, co nas za chwilę czeka. Zdecydowana wiśnia z nutami porzeczek i leśnych owoców nadają temu merlotowi lekkość i zwiewność wyraźnie odróżniającą go od często zacniejszych, ale też dużo cięższych bordoskich kolegów po szczepie. Przy ziemi trzyma go jednak, cokolwiek zbyt silnie, wyczuwalny alkohol.

To on niestety zabija też finisz tego wina, które się świetnie zaczyna, ale niespodziewanie szybko kończy. Nie musi to być jednak dyskwalifikująca je wada, zważywszy, że mamy do czynienia z trunkiem do prostych dań, a nie specjałem do niebiańskiej uczty.


Stocco, Merlot 2009

Warszawa, La Cave, cena 35 zł

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy