Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z inflacją?

Paweł Jabłoński

Mamy coraz lepszy stan budżetu państwa i nieco uboższe społeczeństwo. Bo to nie przypadek, że wraz z komunikatem o  najwyższej od lat  pięcioprocentowej inflacji poznaliśmy dane o dobrym stanie finansów państwa. Wiele wskazuje na to, że na koniec roku jego deficyt będzie o kilka miliardów złotych niższy niż planowane 40,2 mld.Ale ten sukces to w dużej mierze efekt rosnących cen i wynikających z tego wyższych dochodów z VAT. To także wyższe przychody firm, a więc wyższy podatek od ich dochodu. Dodatkowo ludzie zaczynają walczyć o podwyżki, co zwiększa wpływy z daniny od dochodów osobistych. Jednocześnie wydatki państwa np. na podwyżki świadczeń rosną z opóźnieniem.

Zatem inflacja jest takim dodatkowym podatkiem, który poprawia finanse państwa, ale niszczy dobrobyt obywateli. Zbyt szybki wzrost cen ma wiele innych wad demolujących gospodarkę: ludzie tracą zaufanie do złotego, rosną stopy procentowe, a firmy wstrzymują się z inwestycjami.

Tak wysokiej inflacji nie uda się szybko zbić. Minister Rostowski może być dumny z budżetu, ale dla rządu i gospodarki to może być katastrofa. Dlatego walka z inflacją powinna się stać pierwszoplanowym zajęciem rządu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE