Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Całe bogactwo zupełnego ubóstwa

Wojciech Lada

„Dzieci Sancheza” to dzieło wyjątkowe. Tak dla literatury, jak i antropologii

Co prawda „Dzieci Sancheza” od dawna uznawane są za klasykę antropologii, ale jedyne dotąd polskie wyda-nie pozycji ukazało się w 1961 r. Zdecydowanie warto ją przy-pomnieć.

Oscar Lewis był antropologiem biedy – badał ją m.in. w Puerto Rico i na Kubie. Jednak największe znaczenie miały jego prace w Meksyku, gdzie przez wiele lat przyglądał się rodzinie Jesusa Sancheza.

Na książkę składają się wywiady, jakie przeprowadził z jej członkami – podredagowane, pozbawione pytań układają się w niezwyklą opowieść o plątaninie relacji rodzinno-społeczno-kulturowych w slumsach Mexico City.

W sensie naukowym Lewis uzasadnił tu tezę, że ubóstwo jest pod względem antropologicznym kulturą – z odrębnymi wzorcami zachowań, strukturą i systemem wartości. Literacko to poruszająca historia życia na absolutnym społecznym dnie, które jednak dla bohaterów jest środowiskiem naturalnym, w którym realizują swoje ambicje, małe zawiści i wielkie emocje.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?