Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Improwizowane dialogi

Wojciech Lada

W starciu poszukującego rocka z free jazzem zwycięża ten drugi. Nawet jeśli przegraną stroną jest Jim O’Rourke

Wyglądają jak niewykwalifikowani pracownicy zakładów Scanii, ale kiedy wezmą do rąk instrumenty, zamieniają się w arcyciekawy skład z pogranicza free jazzu i muzyki improwizowanej.

Co ważne, skład młody i chętnie odwołujący się nie tylko do jazzowej tradycji spod znaku Dona Cherry’ego, ale też często podejmujący dialog z rockiem. Dość wspomnieć, że podczas koncertów z równą werwą grają zarówno kompozycje Petera Brotzmana, jak... Black Sabbath.The Thing współpracowali już z Otomo Yoshihide, podczas występów towarzyszył im Thurston Moore z Sonic Youth, teraz zaś wybór padł na Jima O’Rourke’a – również grającego z Sonic Youth, ale znanego też ze współpracy z Fenneszem, Merzbow, Nurse With Wound i dziesiątkami innych projektów.

I jak wypada awangardowy rockman w zestawieniu z jazzowymi improwizatorami? Trochę niknie w tle i raczej nie ma wielkiego wpływu na brzmienie całości, co jednak niekoniecznie musi być wadą.

O’Rourke sprawia tu raczej wrażenie łącznika między sekcją rytmiczną a drapieżnymi solówkami dęciaków Matsa Gustafssona – pewnie nie niezbędnego, ale ciekawie wypełniającego przestrzeń improwizacji. Dobry, gęsty free jazz – zagrany błyskotliwie, ale raczej w tradycyjnej, eklektycznej konwencji The Thing.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy