Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Lady Gaga AFP PHOTO / MARTIN BUREAU

W matni popkultury

Andrzej Horubała

Jak popkultura ma się do przekazu Kościoła? Czy ekspansja tego typu uproszczonej, zredukowanej wrażliwości nie jest, bez względu na stosunek do religii, zagrożeniem dla chrześcijańskiego depozytu wiary?

Wspaniała scena z „Sali samobójców” Jana Komasy. Młody bohater z nabitym pistoletem w kieszeni kroczy szkolnym korytarzem. Z umalowanymi oczami, w dziwnie rozpiętych spodniach, ni to kat, ni ofiara kusząca innych. Ni to pan i władca, ni to męska dziwka. I najważniejsze: słuchawki w uszach. Bo Dominik przecież w swoim wyobrażeniu jest – jak wszyscy młodzi – bohaterem teledysku z podkładem sączącym się wprost do uszu z iPoda czy telefonu.

Tak, kultura MTV wykosiła wyobraźnię książkową i już mało kto będzie na wzór postaci Updike’a myślał o sobie jak o bohaterze pisanej właśnie książki: w trzeciej osobie liczby pojedynczej… Teraz ujrzy się w skrócie: będzie bohaterem wideoklipu, awatarem z komputerowej gry, celebrytą prezentującym swą aktywność na Facebooku.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej