Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

NACZELNY PROKURATOR WOJSKOWY, ZASTEPCA PROKURATORA GENERALNEGO GEN. KRZYSZTOF PARULSKI. FOT. KUBA KAMINSKI/FOTORZEPA

Prokurator do odstrzału

Marek Pyza

Zawieszenie nadzorującego smoleńskie śledztwo Marka Pasionka w symboliczny sposób pokazuje, jak bardzo kuleje najważniejsze polskie postępowanie

W  pierwszych chwilach ta wiadomość brzmiała sensacyjnie. Prokurator nadzorujący śledztwo smoleńskie Marek Pasionek zostaje zawieszony. Powód? Enigmatyczne „kontakty z przedstawicielami obcych państw”. Pierwsze skojarzenie – poważna sprawa agenturalna. Po kilku dniach okazuje się jednak, że Pasionek przygotowywał grunt pod wysłanie do USA wniosku o pomoc prawną. Jedyny cywil w najistotniejszym polskim postępowaniu robił to, do czego nie kwapili się śledczy wojskowi.

Kolejne dni to z jednej strony sensacyjnie brzmiące artykuły „Gazety Wyborczej” pisane w tonie niemal oskarżeń wobec Pasionka o zdradę stanu, a z drugiej odsłaniane kulisy osobistych relacji między naczelnym prokuratorem wojskowym a nielubianym przez niego śledczym bez munduru. Bliższe przyjrzenie się tej sprawie nie napawa optymizmem. Uprawnione są bowiem wnioski o karanie prokuratora za dociekliwość, sabotowanie przez szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej działań nadzorcy śledztwa i nieszczelności wojskowej prokuratury w najważniejszych, wydawałoby się, dla niej kwestiach.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?