Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Stefan, wódz Hipokrytów

Krzysztof Feusette

Oto zasada najważniejsza: co innego mów, co innego rób

Wcale niedawno temu żyło sobie w kraju nad Wisłą dzikie plemię Hipokrytów. Dewastowali życie publiczne, ale winą za swoje demolki zawsze obarczali innych. Życie duchowe, choć przekonywali, że bogate i urozmaicone, sprowadzało się dla nich do wyznawania jednej zasady: co innego mów, co innego rób. Nie dochodziło tam do awantur czy sprzeczek, bo z oczywistych powodów żaden Hipokryta nie brał na poważnie słów drugiego.

Świat być może nigdy by o nich nie usłyszał, gdyby nie fakt, że od wylewania pomyj, które uprawiali pasjami (twierdząc, rzecz jasna, że tak osuszają teren), ich terytorium stało się wyspą. Zaczęli wysyłać listy w butelkach. Oto fragmenty korespondencji podpisanej „Stefan Bratkowski”. „Zdumiały mnie i język, i dezynwoltura naszego przyjaciela Antka Kopffa. Epitety w rodzaju »przepływ bezkręgowych robaczków«, »nabytki upokorzone hołdowniczymi wystąpieniami pod adresem chlebodawców...« – oraz inne obraźliwe, poniżające inwektywy, sugestie niskich pobudek, budowane z wyższości moralnej Autora, nie są przykładem kompetencji. Nie wiem, czy Autor zauważył, jak Go zniosło aż do stylu i języka PiS. (...)”.

Oto dla Bratkowskiego przykładem poniżających inwektyw i pogardliwych kpin są... „bezkręgowe robaczki”. A to przecież ten sam Bratkowski zionął niedawno publicystycznym napalmem, że PiS to partia „zorganizowana statutowo na sposób stricte faszystowski”, której „Raport o stanie państwa” przewiduje „utworzenie centralnego ośrodka władzy politycznej w kraju, dokładnie wedle ideałów Benita Mussoliniego i Adolfa Hitlera”. Nie wiem, kiedy Hipokryci wybierają wodza, ale na sto procent wygra Stefan. Jak nie ten, to ten drugi.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej