Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Egipt wraca do łask

Adam Woźniak

Polacy coraz chętniej wybierają wczasy pod piramidami

Według raportu firmy Enovatis, właściciela portali EasyGo.pl oraz Wakacje.pl, w maju 28 proc. ich klientów zdecydowało się na wyjazd pod piramidy.

To zaledwie o 4 proc. mniej niż przed rokiem. W dodatku każdy kolejny miesiąc ma być lepszy, co może pozwolić odrobić straty spowodowane rewolucją. Biura podróży odetchnęły z ulgą, bo Egipt to najważniejszy rynek polskiej turystyki wyjazdowej. Tylko w ubiegłym roku kraj ten odwiedziło ok. 600 tys. osób.To, co już stracił Egipt, częściowo zyskały inne kierunki. Na drugim miejscu rankingu Enovatis znalazła się Grecja. W porównaniu z ubiegłym rokiem przesunęła się o jedną pozycję w górę. Za nią jest Turcja, która o jedno miejsce spadła. Zyskała Hiszpania: rok temu zajmowała co prawda tę samą pozycję, ale przybyło jej 3 proc. turystów.

Do tej pory najbardziej straciła Tunezja. Rok temu EasyGo.pl oraz Wakacje.pl klasyfikowały ją na pozycji drugiej z 14-procentowym udziałem w sprzedaży, teraz ma zaledwie 8 proc. Jest największą przegraną zmian w Afryce. – Tunezja ma słabą bazę turystyczną. Nie jest w stanie konkurować z Egiptem – twierdzi dyrektor sprzedaży Enovatis Iwona Sokołowska.

Jaki ten sezon będzie dla branży? Roczne wyniki są dużą niewiadomą. Na razie sprzedaż dyna-micznie  się rozkręca. To przyspieszenie jest jednak spóźnione. Duża część klientów przesunęła decyzje o wyjeździe, kupi wycieczkę w ostatniej chwili i biura będą musiały obniżać ceny w ramach last minute. W najlepszym razie zmniejszy to ich zyski, w najgorszym – przysporzy dodatkowych strat.

Na razie najwięksi w biznesie turystyki wyjazdowej nie muszą się specjalnie martwić. Lider polskiego rynku – Itaka – już na koniec maja miał 600 mln zł przychodów, tj. o blisko jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Z kolei liczba wyprawionych za granicę klientów w pierwszych pięciu miesiącach wzrosła o 60 tys. i sięgnęła 250 tys.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy