Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

OLEG ZHARII / EAST NEWS

Od Zbaraża do Nieświeża

Tomasz Stańczyk

Nie zapominajmy o kresowych korzeniach polskiej tożsamości. Wiele zabytków niszczejących przez lata dziś podnosi się z ruiny

W  Warszawie utrzymała się – co swoją drogą zadziwiające – przez całe istnienie Polski Ludowej nazwa Dworzec Wileński, choć wyruszały stamtąd tylko pociągi podmiejskie, a jednocześnie o polskiej przeszłości Wilna, miasta Mickiewicza, filomatów, Bułhaka, Ruszczyca, siedziby uniwersytetu założonego przez Stefana Batorego pisać nie było można.

W wyniku II wojny światowej straciliśmy 40 proc. terytorium państwa, a wraz z nim ogromną liczbę miejsc mających zasadnicze znaczenie dla polskiej historii i kultury. Komunistyczna cenzura postarała się, aby pamięć o kresowych korzeniach polskiej tożsamości uległa zniszczeniu, i w dużej mierze to się udało. Na szczęście cenzura nie ważyła się tknąć klasyki. „Pan Tadeusz” z inwokacją, w której jest Panna Święta, co w Ostrej świeci Bramie, i „Dziady” ze sceną w wileńskim klasztorze. Bazylianów nie pozwoliły zapomnieć o dziedzictwie ziem wschodnich.  

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?