Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z majestatem państwa

Dominik Zdort

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że za lżenie głowy państwa nadal będzie można trafić do więzienia. Zaraz podniósł się lament ekspertów od praw człowieka i publicystów, że taki wyrok szkodzi wolności słowa.

Orzeczenie dotyczyło obraźliwych wypowiedzi Lecha Wałęsy pod adresem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pewnie, gdyby chodziło o naigrawanie się z Bronisława Komorowskiego, elitarny chórek byłby mniej skory do narzekania na deficyt swobód obywatelskich.

Mam jednak wrażenie, że w tej sprawie w ogóle nie chodzi o wolność słowa, ale o coś znacznie poważniejszego – o szacunek dla państwa. O to, jaki mamy stosunek do spraw tak podstawowych jak jego symbole, ale też do spraw tak zasadniczych jak racja stanu. Skoro wsadzanie biało-czerwonej flagi w psią kupę wywołuje zachwycony rechot „elit”, to trudno się dziwić, że politycy nie myślą o dobru publicznym. Zresztą samo to pojęcie jest traktowane pogardliwie. Przed laty Aleksander Kwaśniewski, klasyk jeśli chodzi o lekkie traktowanie spraw poważnych, na pytanie o dobro Polski odparł: – Dobropolski? Nie znam takiego kandydata.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO