Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Polacy – jednak naród ofiar

Paweł Lisicki

Czy prezydent słusznie ponownie przeprosił Żydów za Jedwabne? Czy jest prawdą, że – jak to napisał Bronisław Komorowski w swym liście o Polakach – „naród ofiar (...) bywał także sprawcą”?

Polacy jako naród w czasie wojny byli ofiarami, a Niemcy sprawcami. Taki był i jest jej podstawowy moralny wymiar. Kto bowiem wówczas – można zapytać – reprezentował naród polski? Z pewnością nie ci, którzy współuczestniczyli w inspirowanych przez Niemców antyżydowskich pogromach. Nie ci, którzy – czy to z chciwości, ze strachu, czy z podłości – wydawali Żydów w ręce oprawców. Jeśli naród polski bywał sprawcą, to znaczy, że szmalcownicy, zdrajcy, donosiciele w podobnym stopniu reprezentowali Polaków jak Armia Krajowa, Polskie Państwo Podziemne, rząd w Londynie i działająca pod jego patronatem „Żegota”. Można dyskutować, czy Polacy w wystarczającym stopniu pomagali Żydom. Zapewne nie. Choć trzeba też pamiętać o tym, jaka była to wojna i do jakiego stopnia deprawacji prowadziła.

Słowa prezydenta łatwo będzie teraz wykorzystać dla uzasadnienia fałszywej tezy – coraz bardziej popularnej też w Niemczech – o rzekomej współwinie Polaków za Holokaust. Szkoda, że padły.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez