Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Corbis/Joerg Steffens

Opalać się czy nie?

Kamilla Staszak

Oto jest pytanie, które przed wakacyjnymi wyjazdami nad morze, w góry lub na działkę zadaje sobie każdy wczasowicz

Ochrona skóry przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV nie kończy się na wyborze kremu. Równie istotny jest sposób jego nakładania. Trzeba go zaaplikować co najmniej 20 minut przed opalaniem, i to nie oszczędzając na jego ilości.

Aby zapewnić odpowiednią ochronę skórze, należy jednorazowo zużyć około 30 ml substancji. Grubszą warstwą kremu warto pokryć pieprzyki i znamiona. A ponieważ jest ona bardzo łatwo ścieralna pod wpływem potu, wody lub od leżenia na ręczniku, aplikację należy powtarzać co ok. 3 godz i po każdej kąpieli.

Poza używaniem kosmetyków z filtrami nie można zapomnieć o ochronie oczu. Okulary przeciwsłoneczne są niezbędnym rekwizytem w naszej torbie plażowej, chronią nas przed mrużeniem oczu prowadzącym do powstawania kurzych łapek, a także przed rakiem oka. Koniecznie trzeba kupić je w salonie optycznym, gdyż tylko wówczas będziemy mieli pewność, że posiadają odpowiednie filtry. Do tego nie można zapomnieć o ochronie głowy, której przegrzanie może doprowadzić do udaru słonecznego. Lekka czapeczka, kapelusz słomkowy z rondem lub chustka są obowiązkowe, zwłaszcza że na promienie słoneczne działają na nas także przez chmury, a nawet gdy kryjemy się w cieniu. Należy też pamiętać o nawadnianiu organizmu.

Zanim wyjedziemy na urlop warto przeczytać ulotki informacyjne lekarstw, które przyjmujemy. Niektóre z nich, np. przeciwcukrzycowe lub antydepresanty, ale i zwykłe leki bez recepty, mogą wywoływać reakcję fotoalergiczną. Wówczas kąpiele słoneczne, nawet krótkotrwałe, mogą zakończyć się pęcherzami na skórze lub przebarwieniami. Czy ciągle mają państwo ochotę wygrzewać się na słońcu?

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej