Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

AFP PHOTO / SCANPIX - MORTEN HOLM

Zbrodniarze z misją

Aleksandra Rybińska

Kim jest Anders Behring Breivik, który zamordował z zimną krwią 76 osób? Terrorystą? Szaleńcem? A może zwyczajnym frustratem, który czerpie radość z zabijania?


Uśmiechnięty, uprzejmy, skryty – tak opisują go sąsiedzi i znajomi. 32-letni Anders Behring Breivik niczym nie różnił się od innych przedstawicieli dobrze sytuowanej norweskiej klasy średniej.

Przystojny blondyn o niebieskich oczach był pod każdym względem przeciętny. Wychowany w Oslo chodził do tej samej szkoły podstawowej co norweski następca tronu książę Haakon. Później studiował w szkole handlowej. Marzył o tym, by zostać przedsiębiorcą. Ale żaden z jego pomysłów biznesowych nie wypalił. W końcu w 2009 r. wyprowadził się na wieś i założył jednoosobową firmę rolniczą Breivik Geofarm.

To ona służyła mu jako przykrywka w przygotowaniach do zamachów, które kosztowały 22 lipca życie 76 osób w Oslo i na wyspie Utoya. Dzięki niej legalnie zakupił ponad sześć ton sztucznych nawozów, m.in. w Polsce, których użył do przygotowania materiałów wybuchowych. Dziś jego otoczenie, na czele z matką i ojcem, jest w głębokim szoku. I to mimo iż Breivik nigdy nie ukrywał swych radykalnych poglądów oraz przekonania, że przeforsować swe racje może tylko przy pomocy siły.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej