Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Autobiografia wprost ze snu

Maciej Robert

Michel Leiris, francuski pisarz i etnograf, wyśnił swoją twórczość

Początkowo związany z surrealistami, po wojnie stał się wyznawcą egzystencjalizmu, by wreszcie zostać członkiem Instytutu Patafizyki – zawsze jednak, nawet w pracach naukowych, pisał o sobie. Cała twórczość Leirisa wpisuje się w wielki projekt autobiograficzny będący eksploracją autorskiego „ja”. To wszystko na jawie, czyli w „życiu dziennym”, które stanowi ledwie połowę Leirisowskiego doświadczenia. Druga bowiem połowa to życie nocne.

Swoje senne przygody opisał w książce „Noce bez nocy”. To zaskakująca lektura, w której w fantastyczną tkankę przebija się świat rzeczywisty zaludniony przez bliskie Leirisowi postaci.

Najważniejszy jednak jest tutaj sam Leiris i jego własne zadziwienie tym, w jaki sposób nocne „ja” wymyka się jego wiedzy i władzy. Nie trzeba też chyba dodawać, że te oniryczne kawałki dzięki fantasmagorycznym i surrealistycznym  fabułom są zaskakującymi w swojej oryginalności opowiadaniami.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE