Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Amy Winehouse fot. David Howells/Corbis

W drodze do samozniszczenia

Wojciech Lada

23 lipca zmarła Amy Winehouse. Miała 27 lat, tak jak Jim Morrison, Janis Joplin czy Kurt Cobain. To fatum wiszące nad gwiazdorami czy mroczna strona rockandrollowego życia?

W fimie „To właśnie miłość” Richarda Curtisa z 2003 r. jest scena, w której Bill Nighy wcielający się w postać Billy’ego Mocka, podstarzałego gwiazdora usiłującego  powrócić na listy przebojów, występuje w programie telewizyjnym dla młodzieży. W pewnym momencie oznajmia, że ma specjalne przesłanie dla młodych widzów. Prowadzący bledną, spoglądają niepewnie po sobie... Mock słynie z niewyparzonego języka. – Dzieci, nie kupujcie narkotyków – mówi, efektownie zawieszając głos. Na twarzach prowadzących maluje się ulga. – Zostańcie gwiazdami, dostaniecie je za darmo – dodaje z ironicznym uśmiechem.

Ten filmowy gag wyjątkowo celnie komentuje relację artyści – używki. Jimi Hendrix miał podobno zwyczaj zjadać wprost z rąk fanów listki LSD, Robert Plant wspominał, że za reaktywację Led Zeppelin proponowano im „wszystko: pieniądze, narkotyki, kobiety, młodych chłopców”. A Lemmy Kilmister z Motörhead tak opisywał pewien epizod z życia swego pierwszego zespołu Hawkwind. „Przez jakieś trzy doby nie kładliśmy się z Dikmikiem, grzaliśmy deksedrynę. Kiedy łapaliśmy lekką paranoję, wrzucaliśmy coś na uspokojenie – mandrax – ale niezbyt nam się to podobało, bo za bardzo nas zdołował. Zarzuciliśmy więc kwasy i jeszcze trochę meskaliny, żeby było bardziej kolorowo. (...) W końcu udało nam się jakoś dostać na miejsce, wchodzimy do garderoby, a tam kłęby dymu – wszyscy palili trawę. No więc przysiedliśmy się na chwilę i zaraz pojawił się ktoś z kokainą. Wciągnęliśmy więc trochę koksu i jeszcze po osiem Czarnych Bombowców. Kiedy przyszedł czas na koncert, byliśmy na orbicie. – Dobra, w którą stronę jest publiczność – zapytałem. – W tamtą. – Jak daleko? – Dziesięć metrów. Ruszyłem więc. – Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, wystarczy. I to był jeden z najlepszych koncertów, jakie udało nam się zarejestrować”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO