Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

JACEK KARNOWSKI, JACEK SARYUSZ-WOLSKI I MICHAL KARNOWSKI. FOT. MAGDA STAROWIEYSKA/FOTORZEPA

Bez tożsamości zginiemy

Z Jackiem Saryuszem-Wolskim, eurodeputowanym, przewodniczącym Klubu Polskiego w Europejskiej Partii Ludowej

rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy

Strefa waluty euro przetrwa? Czy wariant jej rozpadu jest w ogóle w Unii brany pod uwagę?

O tym się w Unii mówi, czasem poważnie. Ale w mojej ocenie to niemożliwe. Koszty przewyższałyby ewentualne korzyści. Taniej jest więc ratować kraje mające problemy, niż postawić pod znakiem zapytania cały projekt. Problem w tym, że nikt do końca nie wie, jaka jest głębokość kryzysu zadłużenia, kto ma jeszcze i na ile poważne problemy. Zresztą to proces płynny. Na pewno wielkie korzyści odnoszą z euro Niemcy, bo dzięki temu mogą tak dużo eksportować, co jest lokomotywą ich gospodarki. Gdyby nie było euro, niemiecka marka byłaby w tej chwili tak nadwartościowa, że inne kraje musiałyby zmniejszyć import z Niemiec.

Jako jeden z niewielu polskich polityków potrafi pan rozsądnie, a jednocześnie uczciwie i twardo mówić o polskim interesie narodowym w Unii  Europejskiej. Nie udaje pan, że ta wspólnota jest projektem skończonym i altruistycznym. To ważne. Jednocześnie jednak, gdy Polska rozpoczyna przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, to otwierające wystąpienie premiera Tuska nie zawiera śladu tej wizji, jest kompletnie oderwane od rzeczywistości. Dlaczego?

Ależ jest pan w błędzie. Byłem na sali, gdy przemawiał premier. Widziałem entuzjazm dla polskich tez, polskiego tonu. Z wyjątkiem głosów skrajnych wszyscy byli za takim podejściem. Donald Tusk jest w Europie szanowany i ceniony. To podejście nie jest oderwane od rzeczywistości, jest zarazem trafne i trafione.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy