Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

JOZEF SKRZEK FOTO TOMASZ JODLOWSKI/FOTORZEPA

Honor i pamięć się należą

Z Józefem Skrzekiem, muzykiem słynnej grupy SBB rozmawiała Jolanta Gajda-Zadworna

Długo trzeba było pana namawiać do napisania muzyki do spektaklu „63 dni gniewu” wystawionego w Warszawie w rocznicę Powstania Warszawskiego?

To był wielki zaszczyt. Jestem z rodu walczących Ślązaków. Całe moje życie z takiej walecznej ojcowizny się wywodzi. Oddając hołd dzielnym ludziom sprzed 67 lat, czułem podobny honor jak wtedy, gdy grałem „Rapsod Śląski” Wojciechowi Korfantemu czy współtworzyłem spektakl „Bytkowskie drzewo” dedykowany stryjowi Józefowi, który zginął w grudniu 1941 r.

W każdym z tych przypadków chodzi nie tylko o pamięć, ale i o to, jak przeszłość działa na nas, współczesnych.Czy jakaś melodia kojarzy się panu z wydarzeniami 1944 r.?

Melodią wyjściową stał się fragment utworu „Szczęśliwi z miasta N.”. To melodia, która powstawała podczas podróży SBB po świecie. Na jednym z koncertów przeżyłem szok. Kiedy zapaliło się światło, zobaczyłem, że salę wypełniają inwalidzkie wózki. A potem poznałem radosnych, dzielnych ludzi.

Odniesienie na pozór bardzo odległe...

Powstańcy też byli dzielni. Mimo rozczarowania kiedy czekasz na pomoc, a ta nie przychodzi, gdy idziesz do walki, a niektórzy mówią ci: „Właściwie po co walczycie?” itd. A to był entuzjazm, wiara, że rzecz idzie o dobrą, ważną sprawę. Dlatego honor i pamięć im się należy.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej