Kontrakt za jeden uśmiech
Atrakcyjny wygląd pomaga w karierze zawodowej. Zdaniem psychologów nawet jeśli temu przeczymy i tak podświadomie ulegamy czarowi urody
W jednym z eksperymentów amerykańskich psychologów dwie kobiety – atrakcyjna i mało urodziwa – oceniały pracę grupy mężczyzn. Potem spytano ocenianych o ich odczucia wobec recenzentek. Okazało się, że zgodnie z oczekiwaniami mężczyźni z największą sympatią mówili o atrakcyjnej, a z niechęcią o brzydkiej. A potem gdy mieli poświęcić wolny czas na pomoc swym rozmówczyniom, bardziej skorzy byli do pomocy – oczywiście – tej ładnej, niezależnie od tego, jak ich oceniała wcześniej.
To jeden z wielu eksperymentów opisanych w głośnej książce „Przetrwają najpiękniejsi”. Jej autorka, amerykańska psycholog Nancy Etcoff, na różne sposoby udowadnia i wyjaśnia, dlaczego, chcąc nie chcąc, dajemy fory ludziom, których uważamy za atrakcyjnych. Mają oni większe szanse na zwycięstwo w wyborach, udaną karierę zawodową, wyższe zarobki, awanse, nie wspominając o większej liczbie romansów, oczywiście o ile z tej przewagi potrafią i chcą korzystać. Uroda pomaga również w biznesie, gdzie z założenia liczą się twarde analizy i wskaźniki finansowe.