Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Wojsko polskie w drodze na pozycje, wojna Polsko-Sowiecka 1920r Reprodukcja: FoKa/FORUM

Masakry w Sowdepii

Piotr Zychowicz

Rosja od 20 lat upomina się o los bolszewickich jeńców zmarłych w polskiej niewoli w roku 1920. A co z naszymi jeńcami, którzy nie wrócili z obozów bolszewickich?

W  1990 r., gdy na jaw wyszły dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej, Michaił Gorbaczow wydał usłużnym „historykom” rozkaz znalezienia anty-Katynia. Wydarzenia z historii relacji polsko-rosyjskich, które obciążałyby stronę polską. W ten sposób chciano stworzyć wrażenie, że obie strony mają coś na sumieniu. Że bilans win i krzywd jest wyrównany.

Początkowo myślano o użyciu do tego celu spalenia Moskwy przez Polaków w 1612 r. Ostatecznie postanowiono posłużyć się czymś nieco świeższym – losem krasnoarmiejców, którzy w 1920 r. zmarli w polskiej niewoli. Od tego czasu za każdym razem, gdy pojawia się problem Katynia, Rosjanie kontrują sprawę 16–18 tys. bolszewików, którzy padli ofiarą epidemii w polskich obozach jenieckich.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej