Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

FOT. LUKASZ SOLSKI/FOTORZEPA

Tajemnica wyspy stabilności

Grzegorz Siemionczyk

Tradycyjnym wyjaśnieniem umocnienia szwajcarskiej waluty jest jej status „bezpiecznej przystani”

Jeśli wartości franka i euro zrównają się, tysiące szwajcarskich firm czeka bankructwo – martwił się kilka miesięcy temu Peter Widmer, przewodniczący stowarzyszenia tamtejszych eksporterów. To hipotetyczne wówczas zagrożenie za sprawą bezprecedensowego umocnienia franka z każdym dniem staje się coraz bardziej realne (na rynku międzybankowym w ubiegły wtorek na chwilę nawet się zmaterializowało). Przeciwdziałać temu próbuje Szwajcarski Bank Narodowy (SNB), ale jak dotąd bezskutecznie.

W minionym tygodniu za euro momentami było trzeba zapłacić już tylko 1,02 franka w porównaniu z 1,25 na początku roku i aż 1,60 przed trzema laty. Ta relacja walutowa jest dla Szwajcarów newralgiczna, bo do unii walutowej trafia niemal 60 proc. ich eksportu. Ale od połowy 2008 r. frank umocnił się wobec wszystkich głównych walut świata, nierzadko o ponad 20 proc. W stosunku do złotego podwoił wartość.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe