Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

FOT. JUSTYNA CIESLIKOWSKA/FOTORZEPA

Co zostało po Andrzeju Lepperze

Michał Karnowski

Władza mieli ludzi. Nawet w demokracji. Nawet tych przygotowanych. Czy można się więc dziwić, że i ten samorodny talent tego nie wytrzymał?

Był chyba tylko jeden, jedyny człowiek, który w ubiegłym tygodniu nie wypowiedział słowa „Lepper”. A miał sporo okazji, bo z powodu kryzysu występował w mediach kilkanaście razy. Tą osobą jest profesor Leszek Balcerowicz, autor reform z lat 90.

Raz, w TVP.INFO minęliśmy się w telewizyjnym studiu. Ja, wraz z dwoma innymi dziennikarzami, wychodziłem ze studia, on wchodził na antenę. Skupiony i poważny. My mówiliśmy wyłącznie o śmierci lidera Samoobrony, profesor Balcerowicz nie powiedział o nim słowa. Dodajmy – także złego, choć przecież miałby sporo do powiedzenia.

Losy tych dwóch ludzi splotły się już, choć z oddali, w latach 90. Wbrew powszechnej opinii, w momencie wejścia w życie reform profesora, Lepper nie był pracownikiem Państwowego Gospodarstwa Rolnego. To zbankrutowało bardzo szybko, a obszary, gdzie dawniej się mieściło, to dziś często zapomniane przez państwo tereny biedy dziedzicznej. Jednak ciężkie chwile przeżywali także rolnicy. Jednym z nich był Lepper. W swojej książce (zapewne ktoś spisał i zredagował jego wspomnienia) z 2002 r. pt. „Każdy kij ma dwa końce” opisywał, jak wpadł w pułapkę kredytową, bo stopa procentowa „nagle zaczęła rosnąć”. Balcerowicz powiedziałby pewnie – została urealniona.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe