Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Epoka wielkiej niepewności

Paweł Lisicki

Obniżenie ratingu Stanów Zjednoczonych, niewypłacalność Grecji, narastające problemy Hiszpanii, Portugalii i Włoch radykalnie zmieniają układ geopolityczny.

Wydaje się, że istnieją dwa scenariusze przyszłości. Pierwszy zakłada zachowanie i poszerzenie strefy euro. Tylko że trudno to osiągnąć bez ograniczenia suwerenności narodowej. Nie da się chyba dłużej utrzymywać jednej waluty bez silniejszej integracji politycznej, bez powołania jednego ośrodka kontrolującego finanse publiczne różnych państw. Jednak taka integracja musiałaby się dokonywać praktycznie pod dyktando najsilniejszego członka Wspólnoty, czyli Niemiec. Trudno sobie wyobrazić, by taki rozwój sytuacji był korzystny dla Polski.

Druga możliwość to odejście od euro i powrót do walut narodowych. Wątpię jednak, czy upadek euro wytrzymałaby Unia Europejska. Oczywiście, Unia to więcej niż wspólna waluta, tyle że bez niej projekt europejski zdaje się tracić rozmach i cel. Co miałoby go zastąpić? I w tym przypadku trudno dostrzec zyski dla Polski.

Niestety, nie dostrzegam, żeby refleksja nad tymi scenariuszami spędzała sen z powiek polskim politykom.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy