Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Wyborcza zamrażarka kłopotów

Jacek Karnowski

Nadciąga druga fala kryzysu. Jeszcze mniej czytelna niż pierwsza, jeszcze bardziej nieprzewidywalna. I już bez nadziei, że gigantyczne pakiety stymulacyjne pomogą. Bo po pierwsze, nie ma już pieniędzy, a po drugie – te pakiety, oparte na kredytach, to jedna z przyczyn drugiej fali kryzysu.

W Polsce niby jeszcze wszystko po staremu, ale to raczej za sprawą wyborczej „zamrażarki kłopotów” niż stanu rzeczy. Ale już błyska i trochę grzmi. Włodzimierz Czarzasty odradza SLD powyborczą koalicję z Platformą („niech więc PO sama zje to, co ugotowała”), a minister Rostowski w biuletynie PO zapowiada krew, pot i łzy – na po wyborach oczywiście („w ciągu dwóch lat otrzymamy 80 mld zł oszczędności”).Żeby było jasne: nie mam pretensji do władzy, że nie mówiła i nie mówi głośno o czarnych scenariuszach. W Polsce to popyt wewnętrzny napędza gospodarkę, pesymizm byłby więc laniem wody do nieźle palącego się ogniska.

Mam za to pretensje do władzy, że tak mało zrobiła. Że nawet zapowiadane 10-procentowe cięcia w administracji skończyły się jak zwykle, czyli zwiększeniem zatrudnienia. Że energię władzy pochłaniały wojny z opozycją, kupowanie posłów-śledczych i kreatywna księgowość, a nie sprawy pożyteczne.

Premier Tusk głosił przez ostatnie trzy lata, że uchronienie Polski przed głębszym kryzysem to jego zasługa. Gdy tym razem będzie gorzej, szybko okaże się, że kryzys to sprawa globalna, a rząd nic nie może.

Nawet w czasie, gdy Donald Tusk „rządzi całą Europą”.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE