Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

fot. Marian Zubrzycki

Drogowy mikrokosmos

Krzysztof Kowalski

Na budowie, w szczególności autostrad, najwięcej zyskała na razie polska archeologia

Okrągły Stół zmienił wiele. Po przełomie politycznym i wolnych wyborach nastąpił boom gospodarczy, ruszyła budowa dróg i autostrad, kraj zaczął nadrabiać cywilizacyjne zacofanie. A najwięcej, w każdym razie w najbardziej spektakularny sposób, zyskała na tym polska archeologia.

Prace budowlane z mocy ustawy muszą być poprzedzane badaniami wykopaliskowymi. Finansują je inwestorzy. W rezultacie archeolodzy zyskali dostęp do pieniędzy, o jakich wcześniej nawet im się nie śniło.

Archeologiczni milionerzy

Pierwsze niewyobrażalne wcześniej sumy, liczone w milionach złotych, trafiły do archeologicznych placówek badawczych w latach 90. w związku z budową Gazociągu Jamalskiego. Badania prowadziły wówczas tylko uniwersytety, muzea i oddziały Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez