Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Corbis

Życiodajne zapylanie

Anna Herbich

Ludzkość nie przetrwałaby bez pszczół – mówi Leszek Kacprzak, ceniony bartnik

Jak długo pszczoły muszą pracować na jedną łyżeczkę miodu?

Może się zdarzyć, że łyżeczka miodu znajdzie się w ulu w ciągu kilku minut, a może być i tak, że pracowite pszczoły będą ją zbierały całymi godzinami, a nawet dniami.

Od czego to zależy?

Od ilości pszczół, które są w ulu, czyli „siły rodziny”. Jeśli znajduje się w nim na przykład 50 tys. pszczół, łyżeczka miodu pojawi się tam w ciągu paru chwil. Jeżeli pszczół jest kilka tysięcy, będą ją zbierały o wiele dłużej.

Czy pogoda ma wpływ na ich pracę?

Oczywiście. Przy sprzyjającej pogodzie i dużej ilości kwitnących roślin miododajnych dziennie do ula może dotrzeć nawet 5 kg miodu.

Jak to dotrzeć? Przecież pszczoły nie przynoszą do ula gotowego produktu.

Zgadza się. Przynoszą nektar, który w 90 proc. składa się z wody. Przekazują go sobie nawzajem, a następnie odparowują z niego wodę i wzbogacają go w enzymy. Aby wytworzyć 5 kg miodu, muszą dostarczyć do ula ponad 10 kg nektaru. Wykonują mrówczą pracę w polu, a potem w ulu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Wojciech Romański

W smoczym kręgu