Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

AFP PHOTO / LOUISA GOULIAMAKI

Grecka przestroga dla Europy

Hubert Kozieł

Rynek już uważa Ateny za bankruta, politycy stwarzają jednak pozory

Grecja po raz kolejny jest źródłem strachu rozlewającego się po rynkach całego świata. Przedstawiciele niemieckiego rządu oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego zapowiadali w ostatnich dniach, że Grecy mogą nie dostać kolejnej transzy pożyczki pomocowej (z zeszłorocznego pakietu wartego 110 mld euro), jeśli nie udowodnią, że będą reformować swoją gospodarkę. Grecki rząd obiecał wcześniej, że obniży w tym roku deficyt finansów publicznych do 7,6 proc. PKB, ale teraz okazuje się, że deficyt wyniesie 8,8 proc. PKB, a MFW podejrzewa, że będzie jeszcze wyższy. Jeśli Grecja i MFW się nie dogadają, w październiku tej pierwszej zabraknie pieniędzy. Jeśli się dogadają, sytuacja może się powtórzyć za kilka miesięcy.

Oswajanie się z plajtą

Rynek i tak już traktuje Grecję jak bankruta. Rentowność greckich obligacji dwuletnich przekroczyła poziom 60 proc. W przypadku jednorocznych bonów skarbowych sięgnęła ona już blisko 110 proc.

Premier Jeorios Papandreu próbuje uspokoić sytuację, zatwierdzając nowe oszczędności fiskalne, przewidujące m.in. obniżki płac urzędników i specjalny podatek od nieruchomości. Nie przekonuje tym niemal nikogo.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?