Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

FOT. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

O sądach bożych i zachowaniu się przy stole
Krzysztof Masłoń

Trudno wyobrazić sobie bardziej frapujący temat na książkę niż pojedynki. Proszę się więc nie dziwić emocjom, z jakimi wczytywałem się w wydane właśnie przez Bellonę „Pojedynki w Polsce” Michała Golca. Niestety, w trakcie lektury przysnąłem kilkanaście razy.

W ostatnim akapicie autor przyznaje, że „z całą pewnością temat pojedynków nie został wyczerpany w niniejszej publikacji, jednak zamiarem autora było przede wszystkim przedstawienie i scharakteryzowanie przepisów prawa okresu Polski przedrozbiorowej w kwestii wspomnianego problemu społecznego”. Szkoda, że nie zostało to powiedziane na początku.Czytelnik spodziewać się może barwnych opisów sławnych i mniej znanych krwawych porachunków, sercowych – i nie tylko – dramatów z nimi związanych, sylwetek takich zabijaków jak choćby napoleoński pułkownik, legionista Jakub Ferdynand Bogusławski, który stoczył 60 pojedynków, uśmiercając 15 przeciwników. Niestety, opowieść o nim jest w książce Golca odosobniona. Rozczarowuje również rozdział poświęcony pojedynkom w II Rzeczypospolitej, w którym na przykład próżno szukać nazwiska Stanisława „Cata” Mackiewicza, przed wojną redaktora wileńskiego „Słowa”, który właśnie w tak niekonwencjonalny sposób zwykł rozstrzygać liczne spory, w jakie się wdawał.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy