Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Gdansk, 15-16.08.1980. Strajk okupacyjny w Stoczni Gdanskiej im. Lenina, narada czlonkow Prezydium MKS w sali BHP Fot. Zbigniew Trybek / FORUM

Gwiazda kontra Borusewicz, czyli dwie strony etosu

Piotr Semka

Obaj są legendami „Solidarności”, mieli duży udział w obaleniu wszechwładzy PZPR. Dziś są rywalami. Czy od początku coś ich dzieliło, czy też jest to wynik kapryśnej historii III RP?

Okręg wyborczy do Senatu nr 65 – Gdańsk i Sopot to na pewno dość prestiżowe miejsce dla polskiej partii. Właśnie tu 9 października w dniu wyborów staną naprzeciw siebie dwaj rywale z obozu dawnej „Solidarności”. Andrzej Gwiazda reprezentuje PiS, a Bogdan Borusewicz startuje w barwach Platformy Obywatelskiej. Ich żywoty równoległe w ciągu ostatnich 40 lat krzyżowały się i rozchodziły w najmniej oczekiwanych momentach. Jeszcze 15 lat temu nie było wcale oczywiste, że jeden z nich trafi do obozu DonaldaTuska, a drugi przyjmie zaproszenie od Jarosława Kaczyńskiego.  

Zesłaniec i marcowy kontestator

Andrzej Gwiazda urodził się w 1935 r., a Bogdan Borusewicz w 1949 r. Te 14 lat dzielące obu polityków w latach 60. i 70. stanowiło bardzo dużą różnicę pokoleniową. O ile Gwiazda należał do generacji naznaczonej wojną i komunizmem w wydaniu sowieckim, o tyle Borusewicz urodził się już po wyzwoleniu. Czy to duża różnica? Posłuchajmy wspomnienia Andrzeja Gwiazdy: „Trzy miesiące przed wybuchem wojny rodzice przenieśli się do Pińska. Ojciec pracował w stoczni rzecznej należącej do polskiej Marynarki Wojennej. Po 17 września 1939 r. walczył z bolszewikami, póki to było możliwe, potem zatopił swój okręt, barkę, na której znajdowały się warsztaty. Wraz z grupą żołnierzy pochodzących z różnych rozbitych jednostek udało mu się przebić do armii gen. Franciszka Kleeberga. Po jego kapitulacji ojciec trafił do niemieckiej niewoli do oflagu”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO