Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Idą czarne chmury

Danuta Walewska

Po chwili oddechu znów nadchodzą słabe czasy dla lotnictwa

Mimo kolejnej odsłony kryzysu światowe linie lotnicze zarobią w tym roku 6,9 mld dol. – przewiduje Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego (IATA), które opublikowało wczoraj nową prognozę na 2011 r.

Ale wyniki lecą w dół – w 2010 r. zyski 300 przewoźników skupionych w organizacji wyniosły 15,1 mld dol. W 2012 r. od skutków obecnych zawirowań gospodarczych nie będzie już ucieczki. – Łączne zyski spadną do 4,9 mld – oświadczył na konferencji prasowej w Singapurze dyrektor generalny IATA Tony Tyler.To fatalna perspektywa dla Polskich Linii Lotniczych LOT. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Marcin Piróg, prezes polskiego przewoźnika, nie ukrywał, że właśnie na przyszły rok linia planuje ekspansję, by wykorzystać wzbogacenie floty o najnowsze boeingi 787 – dreamlinery, które ma wreszcie otrzymać w 2012 r. Będą one latać na Daleki Wschód, bo na tych trasach jest największy popyt na bilety. Szef LOT przebywa w tej chwili w Azji i rozmawia o nowych połączeniach.

Jedno jest pewne – LOT o wyniki będzie musiał walczyć sam, bo zainteresowanie ewentualną prywatyzacją jest nikłe, a co za tym idzie, nie ma dużych szans na wejście do firmy poważnego inwestora, zwłaszcza branżowego.

Tym bardziej że na rynku europejskim jest dzisiaj kilkanaście linii na sprzedaż, w tym tak atrakcyjne jak portugalski TAP z rozbudowaną siatką w Ameryce Łacińskiej, irlandzki Aer Lingus czy British Midland, do którego należą cenne sloty (okna czasowe dla startów i lądowań) na najbardziej zatłoczonym lotnisku w Europie – londyńskim Heathrow. Linię British Midland sprzedaje Lufthansa, która boryka się z procesem naprawczym w swoim ostatnim nabytku, Austrian Airlines.

Liniami LOT podobno interesuje się dwóch inwestorów, ale od ponad roku Ministerstwo Skarbu Państwa nie ujawnia, kim są.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy