Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co się stało ze starymi wartościami

Dorota Gawryluk

Trudno żyć w świecie, gdzie Bogiem jest tolerancja, która usprawiedliwia każdy czyn i nawet najgłupsze słowa

W czasach socjalizmu próbowano wmówić Polakom, że są niczym bydło, któremu zależy głównie na pełnym żłobie. Stąd częste etniczne uwagi władz na temat „Solidarności”. Próbowano ją przedstawiać jako związek zawodowy ludzi walczących tylko o podwyżki. Takie traktowanie miało odbierać robotnikom godność. Sugerowało, że wystarczy im rzucić byle ochłap mięsa i będą zadowoleni.

Dlatego wiele razy uczestnicy strajków świadomi tej propagandy podkreślali, że nie chodziło o kiełbasę, ale o coś więcej.

Taka próba redukcji nie jest jednak tylko domeną systemów totalitarnych. Socjalizm padł, a tego typu spojrzenie na człowieka kwitnie w najlepsze. Weźmy choćby słynne już pytanie od „paprykarza” do premiera: – Jak żyć? Pytanie słuszne i celne w swej prostocie, powtarzają je na spotkaniach z politykami mieszkańcy różnych części Polski.

Tyle że w pytaniu tym – zdaje się – chodzi znów głównie o sprawy przyziemne. Istotne, że trudno żyć za 1000 zł czy z pensji pracowników hipermarketów, jednak byłoby niewłaściwe ograniczyć ten dylemat tylko do kwestii materialnych.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe