Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Photo by The Asahi Shimbun via Getty Images

Nie tylko wieża Babel

Paweł Gadaczek

Nieukończone, nieodbudowane albo opuszczone budowle stają się często symbolami i turystycznymi atrakcjami

Nie ma chyba na świecie miejsca bez ruin: zamków, klasztorów czy całych miast. Niektóre z nich zostały zniszczone w konsekfencji konfliktów, inne pokonała przyroda,  a jeszcze inne zostały opuszczone przez ludzi. Weźmy choćby tytułową biblijną wieżę Babel – porzuconą przez ludzi na skutek pomieszania im języków przez Boga. Według archeologów istniała naprawdę – znajdowała się w starożytnej Babilonii i była świątynią bóstwa Marduka.

Szalony architekt

W latach 1927–1941 w Dakocie Południowej powstała jedna z największych rzeźb stworzonych przez człowieka – Mount Rushmore. Wykuty w skale pomnik przedstawia głowy czterech amerykańskich prezydentów: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta oraz Abrahama Lincolna. Wśród pomocników twórcy Johna Gutzona znalazł się syn polskich emigrantów, Korczak Ziółkowski. Wcześnie osierocony, od najmłodszych lat przejawiał duży talent rzeźbiarski. Podczas prac nad Mount Rushmore do Ziółkowskiego zgłosiło się kilku wodzów plemienia Dakotów z pytaniem, czy nie wykułby pomnika ich legendarnego wodza Oglala Szalonego Konia.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy