Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

AFP PHOTO / LOUISA GOULIAMAKI

Grecy to nie lenie

Piotr Szymaniak

Kryzys grozi całej Europie – twierdzi Jacek Gmoch, były trener polskiej kadry piłkarskiej, od lat mieszkający w Atenach

Rozmawiamy w momencie, kiedy Ateny paraliżuje kolejny strajk generalny. Czy na zimę wraca pan do miasta, czy zostanie pod Atenami?

Oczywiście, że strajki są, ale to nie znaczy, że nie da się żyć.

W Atenach normalnie się mieszka, pracuje. Problem może być w dotarciu do centrum, chociaż dla strajkujących metro działało. Jednak innej formy walki z niesprawiedliwością, która dotyka zwykłych, ciężko pracujących Greków, nie ma. Bo najłatwiej ściągać pieniądze od tych, którzy mają stałą pracę na etacie, czy emerytów. Ich najłatwiej jest uderzyć po kieszeni. Natomiast z grupą uciekających od płacenia podatków rząd jakoś sobie nie może poradzić.

Właśnie rząd premiera Papandreu ogłosił plan zwolnienia 30 tys. pracowników administracji publicznej.


Najpierw dotknie to tych pracowników, którzy mają najbliżej do emerytury, ci będą przechodzić na tzw. wcześniejsze, ale już bez specjalnego wyrównania, które do tej pory przysługiwało przechodzącym na emeryturę. Drugim punktem zapalnym jest wysokość płacy minimalnej, która ma być obniżona do trochę ponad 500 euro. Inna sprawa, że mamy przerost administracji publicznej. Ale skąd się wzięło te 700 tys. ludzi zatrudnionych na państwowych posadach? Bo przy okazji każdych kolejnych wyborów partia chcąca je wygrać obiecywała wyborcom miejsca pracy w sektorze publicznym.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Wojciech Romański

W smoczym kręgu