Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

STANISLAW MICHALKIEWICZ , FOT. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

Nie jestem specjalistą od Żydów

Piotr Zychowicz

Idea, która może zapewnić Polsce wielkość, to idea jagiellońska – mówi Stanisław Michalkiewicz

Na początek nieprzyjemne pytanie: czy jest pan antysemitą?

Takie samo pytanie zadał mi niegdyś dziennikarz Associated Press. To było w 2006 r., po aferze, jaka wybuchła po moim felietonie w Radiu Maryja. Odpowiedziałem mu tak: Zgodnie z klasyczną definicją to oczywiście nie. Ale zgodnie z definicją nową, według której antysemitą jest ten, którego nie lubią Żydzi, to tak.

A jaka jest ta klasyczna definicja, pod którą pan nie podpada?

Antysemici uważają, że Żydzi są winni wszelkiemu złu. Na świecie zdarzają się tymczasem wybuchy wulkanów, powodzie, tsunami, trzęsienia ziemi. Żydzi oczywiście nie mają z tym nic wspólnego. Taki pogląd nie wytrzymuje krytyki już na pierwszy rzut oka i na pewno nie jestem jego zwolennikiem. Nie jestem więc antysemitą.

Sprowadza pan sprawę do absurdu. Wiele osób tak jednak pana określa.

Oskarżenia o antysemityzm kierowane są obecnie wobec wszystkich ludzi, którzy znajdują się z Żydami w jakimś konflikcie. Tak jest właśnie ze mną. I żeby było jasne: ja nie prowadzę sporu ze wszystkimi Żydami, ale tylko z pewnymi bardzo konkretnymi środowiskami. Środowiskami, które stanowią mniejszość w tej społeczności.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy