Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Nieznane listy, nieznane charaktery

Maciej Robert

Korespondencja Lema i Mrożka? Jest jak ich utwory – błyskotliwa i dowcipna

O czym rozmawiają giganci literatury? Oczywiście o literaturze. Własnej (przy czym Lem kręci nosem na „Tango” (!), zaś Mrożek wytyka Lemowi, że w „Summie technologiae” zatracił pierwiastek ludzki) i cudzej. Ale piszą też o życiu codziennym, sporo miejsca poświęcając… samochodom.

Obaj pisarze okazują się być fanami motoryzacji, autom potrafią poświęcać całe passusy – list Lema, który klaruje Mrożkowi różnice między wartburgiem a skodą lub Mrożkowski opis niechęci do jego p-70 to gotowe opowiadania. Jednak główny temat ich korespondencji to utyskiwanie na standardy życia w PRL.

Obaj solidarnie narzekają na gomułkowską stabilizację i zachodnią wyższość w stosunku do Polaków.

Ich pesymistyczne perory są mistrzowskim podsumowaniem rozziewu między nijaką codziennością a artystyczną błyskotliwością ich dzieł. W tym listów, o których Lem pisał: „Narobi szumku-huczku, spokojna głowa!”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej