Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Czy Niemcy wygrają Kopernika

Wojciech Lorenz

Sejmowy zespół ds. przestrzeni kosmicznej alarmuje, że Polska może walkowerem przegrać bój o nazwę globalnego monitoringu środowiska i bezpieczeństwa GMES. System miał pierwotnie nosić imię polskiego astronoma w jego łacińskim brzmieniu: Copernicus.  

W 2008 r. wiceszef Komisji Europejskiej Günter Verheugen, powołując się na problemy z rejestracją nazwy, zdecydował się ją zmienić na wersję niemiecką: Kopernikus. Argumentował m.in., że uczony urodził się na terenie Prus w rodzinie Niemców. Polskie środowiska naukowe protestowały, podkreślając, że Kopernik był poddanym polskiego króla i od urodzenia aż do śmierci żył i pracował na terenie Rzeczypospolitej.



W efekcie KE pozostała przy nazwie GMES. Ale teraz chce wrócić do nazwy niemieckiej, tłumacząc to „poniesionymi już kosztami”. Na początku roku zaproponowała, by sprawę załatwić w czasie polskiej prezydencji w UE.

Sejmowy zespół ds. przestrzeni kosmicznej w interpelacji skierowanej w połowie września do premiera Donalda Tuska zarzuca urzędnikom „zaniechanie elementarnych działań” w celu rozstrzygnięcia sporu po myśli Polski. Eksperci podkreślają, że system będzie równie popularny jak GPS czy Galileo, a nazwa Kopernikus będzie utrwalać na świecie przekonanie, że uczony był Niemcem.

– Kopernik miał korzenie polskie, uważał się za Polaka i był znany jako Copernicus – mówi prof. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Z informacji sejmowych doradców wynika, że wystarczy niewielka akcja ze strony Polski w KE, aby GMES nadać nazwę Copernicus. Wciąż nie zrobiono tego, bo zabrakło koordynacji między ministerstwami Nauki, Gospodarki, MSZ i kancelarią premiera, które odpowiadają za system satelitarny.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez