Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Jedynie oficjalne poglądy

Ryszard Makowski

Powiększa się grono osób żyjących w konspiracji lub przebywających na emigracji wewnętrznej

Obecnie zupełnie nie opłaca się mieć własnych poglądów. To znaczy – można je mieć pod warunkiem, że są identyczne z tymi, jakie społeczeństwu oferuje władza. Co więcej, głosząc pozamainstreamowe herezje ryzykuje się nie na żarty. U nas obowiązuje schemat: jeśli ktoś ma inne poglądy niż te narzucane przez Wajchowych, to pewnie jest pisiorem, a skoro jest pisiorem, to pewnie słucha Radia Maryja, a jeżeli słucha Radia Maryja, to pewnie jest antysemitą i nieważne, że jest Żydem. A więc trzeba bardzo uważać. „Do ostrożnych zwykł należeć i uśmiechać się ten świat”. Nawet gdy znajdziemy się na imieninach lub jakiejkolwiek imprezie prywatnej, też nie warto się wychylać. Może to być niebezpieczne.Dobrym przykładem jest temat katastrofy smoleńskiej. Wspominanie o niej jest kompletnie passé. Był raport, zamknął sprawę. – No dajcie spokój, ile można o tym ględzić. I nie warto się upierać, że czarne skrzynki, że wrak, że „na kursie, na ścieżce”, że raport MAK, fakty są bez znaczenia, a obstając przy nich, potwierdzamy, że dajemy posłuch jakiemuś prawicowemu oszołomstwu. Niektórzy zbędą nas tylko uśmiechem politowania i wymienią porozumiewawcze spojrzenia z innymi, stojącymi także wyżej na szczeblu ewolucji. Ale kogoś możemy zwyczajnie wnerwić.

Awantura w rodzinnym gronie to pryszcz, gorzej, że taki wzburzony ktoś będzie musiał potem odreagować. Przyjdzie do pracy i opowie: „Wiecie, znowu ten mój szwagier dał popis, to wredny pisior itd.”. Ktoś się zainteresuje: „A gdzie ten twój szwagier robi?”. „No jak gdzie, w Palmobudzie”. „To ja tam znam kierownika”. Następnie ten, który zna kierownika, przypadkiem zadzwoni do niego: „Słyszałem, że tam u was jest pisior”. No i albo premii nie będzie, albo z roboty wyrzucą, bo wiadomo, że w Palmobudzie bezpartyjni fachowcy muszą mieć odpowiedni kręgosłup ideologiczny. Ale postęp i tak jest ogromny.  Kiedyś palono na stosie, gilotynowano albo wywożono na białe niedźwiedzie, więc jak tu się nie cieszyć z naszej, podkreślanej oficjalnie ze szczególnym naciskiem, wolności?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy