Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Czas rozliczenia

Rządzący na Węgrzech prawicowy Fidesz chce pociągnąć do odpowiedzialności winnych represji po 1956 r. i obciąć emerytury komunistycznym liderom. Swe plany zdradził przed przypadającą 23 października 55. rocznicą węgierskiego powstania.

– Nie chcemy zemsty. Ale podobnie do innych byłych krajów komunistycznych w regionie chcemy wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy dopuścili się okrutnych zbrodni – mówił poseł Fideszu Gergely Gulyas, przedstawiając projekt ustawy. Znalazły się w niej zapisy traktatów międzynarodowych, które traktują o zbrodniach przeciwko ludzkości. – Ta ustawa jest zgodna z konstytucją i z prawem międzynarodowym. Będzie dotyczyć niewielkiej grupy osób. Najwyżej kilkudziesięciu – ujawnił Gulyas. Osoby te są odpowiedzialne za falę represji i śmierć ponad 200 osób straconych na podstawie wyroków sądów po rewolucji 1956 r.

23 października tamtego roku to dla Węgrów jedna z najważniejszych dat w  historii kraju. Tego dnia przed parlamentem zgromadziło się 300 tysięcy ludzi. Tłum zburzył pomnik Stalina.Nazajutrz do Budapesztu wkroczyło sześć tysięcy sowieckich żołnierzy i wjechało 200 czołgów. W ciągu jednego dnia zginęło ponad 100 osób. Na początku listopada na Węgrzech było już prawie 100 tysięcy żołnierzy z ZSRR i  cztery tysiące czołgów. Dotychczasowy premier Imre Nagy trafił do aresztu i wkrótce został stracony. Władzę na Węgrzech objął János Kádár. Do więzień trafiło 20 tysięcy Węgrów. Z kraju wyjechało 200 tysięcy ludzi.

Węgrzy przyznają, że do tej pory nie rozliczyli się z przeszłością. – Zaniedbaliśmy to. W pierwszych latach demokracji nie załatwiliśmy spraw, które powinny zostać załatwione. Nie wyciągnięto żadnych konsekwencji wobec tych, którzy odpowiadają za śmierć innych ludzi. Dlatego niektórzy wciąż mogą się czuć bezkarni. Mam z tego powodu wyrzuty sumienia – mówił przewodniczący parlamentu László Kövér.   — k.z.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość