Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Nic nie jest takie, jakie się nam wydaje

Krzysztof Masłoń

Na upartego obie książki, o których będzie mowa, można by nazwać kryminałami. Sporo je łączy, więcej jednak dzieli. Wydała je te sama oficyna, autorami są polscy pisarze współcześni, mocno już usytuowani na rynku księgarskim, poczytni i nagradzani. W obu przypadkach mamy zagadkowe morderstwo, po którym następuje detektywistyczne śledztwo.  Nie one są jednak tu najważniejsze.

„Niemra” to bardzo ambitna próba przedstawienia życia pod rządami hitlerowców w okupowanym Kraju Warty, dokładnie w Kaliszu, w ostatnich miesiącach wojny. Bohaterką jest detektyw amator o imieniu Dorota, wprawdzie niejako z przymusu folksdojczka, pracująca dla polskiego podziemia, o czym jednak wiedzą nieliczni. Wyróżnia ją nieprzeciętna inteligencja i krytycyzm wobec wszelkich nacjonalizmów z polskim na czele. Dorota błyskawicznie odkrywa, że zabójstwa jej żydowskiej koleżanki dokonał nie Niemiec, lecz Polak, i robi wszystko, by zbrodniarz został ukarany. Natrafia jednak na sprzeciw zwierzchników, którzy z mordercy chcą po wojnie uczynić bohatera.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?