Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Oszustw będzie więcej

Z doktorem Markiem Wrońskim rozmawiała Izabela Filc Redlińska

Jak często polscy naukowcy popełniają oszustwa?

Jako dziennikarz zajmujący się sprawami patologii w nauce otrzymuję tygodniowo średnio trzy–cztery wiadomości o wszelkiego rodzaju nierzetelnościach. Zgłoszenia pochodzą z różnych uczelni. Ich autorami są zarówno profesorowie, asystenci, studenci, jak i osoby anonimowe. Wszystkie informacje staram się sprawdzać. Większość wiąże się z popełnieniem plagiatu. Spraw dotyczących fałszerstw jest mało, bo też trudniej je udowodnić. Trzeba mieć dostęp do surowych danych. Wiem o kilku potwierdzonych przypadkach. Powiem tylko tyle, że poważane osobistości nauki zostały oszukane przez swoich współpracowników. Historie znane są w środowisku.

Dlaczego uczeni stosują nieuczciwe praktyki?

Zdekonspirowani kanciarze albo do końca zaprzeczają oczywistym faktom, że badania sfałszowali, albo tłumaczą, że kłamali, bo byli pod ogromną presją posiadania publikacji, a więc wyników. Dobre wyniki oznaczają dzisiaj w nauce pieniądze. Wysokość otrzymywanych przez daną placówkę dotacji jest uzależniona od owoców pracy kadry naukowej. Chodzi m.in. o punkty uzyskiwane za publikacje w renomowanych czasopismach.

Polska nauka przechodzi powoli na system grantowy, który polega na finansowaniu ściśle określonych projektów. Co roku do rozdania w ten sposób będą setki milionów złotych. Okazja czyni złodzieja. Myślę, że jest tylko kwestią czasu, kiedy usłyszymy, iż grant w wysokości kilku milionów został przeznaczony na sfinansowanie fałszywych badań.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez