Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Współczesne samochody naszpikowane są kamerami, które rozpoznają przeszkody na torze jazdy (nawet pieszych i rowerzystów), znaki drogowe i pasy wymalowane na jezdni. Dzięki temu auta samoczynnie hamują przed przeszkodą, informują kierowcę o ograniczeniach prędkości oraz sygnalizują niezamierzone zjechanie z pasa ruchu. Dostawcy wyposażenia jak Valeo, Bosch i Delphi przygotowali nawet oprogramowanie pozwalające automatycznie zaparkować na kopercie samochód, całkowicie bez udziału kierowcy.

Brytyjski instytut badawczy Ricardo przewiduje, że po 2020 r. popyt na ropę naftową będzie malał, aby w 2035 r. spaść poniżej poziomu z 2010 r. Powodem będzie rosnąca popularność samochodów elektrycznych oraz biopaliw. Ropa naftowa w 2035 r. pokryje 25 proc. światowego zapotrzebowania na energię – przewidują analitycy Ricardo – gdy w 2010 r. jej udział wynosił 33 proc.

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego szacuje, że w Polsce nawet 90 proc. dzieci jest przewożonych w źle zamocowanych fotelikach. Są one nieprawidłowo dobrane lub zbyt luźno zamocowane. Przed kupnem fotelik powinno się przymierzyć i sprawdzić, czy pasuje do samochodu. Powinien on być także zamocowany bez luzów, a dziecko zapięte tak, aby pasy uprzęży były napięte. Niezależne testy i oceny fotelików dostępne są na stronie fotelik. info

Bieżący rok jest pechowy dla japońskich producentów aut – w marcu produkcję ich fabryk sparaliżowało tsunami, w październiku powódź w Tajlandii. Ta ostatnia zmusiła do zamknięcia zakładów należących m.in. do Toyoty i Mitsubishi.

Od połowy listopada katowickie autobusy należące do PKM wyposażone są w blokady antyalkoholwe ilteQ. Autobusy PKM przewożą rocznie ponad 59 mln pasażerów. Równolegle blokady testuje katowicka korporacja taksówkarska Tele-Taxi Katowice.

Od początku roku olej napędowy podrożał o 15 proc., benzyna o 10 proc. – do 5,38 zł i jest już o 4 gr na litrze tańsza od ON. Eksperci E-petrol. pl tłumaczą podwyżki cen wahaniami kursów walut. Najtańsze paliwo jest w Lublinie (5,32 zł na litr benzyny i 5,36 zł za ON), natomiast najdroższe w województwach mazowieckim i opolskim (ON – 5,44 zł, benzyna – 5,41 zł).

Na portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wpisując numer rejestracyjny, można sprawdzić, czy i gdzie wykupioną polisę OC ma auto. Wystarczy zarejestrować się i podać adres e-mail. W ostatnich 12 miesiącach z tej możliwości skorzystało 50 tys. osób.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe