Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

I po bunga-bunga

Rafał A. Ziemkiewicz

„Nie zmogła go kula, nie zmogła go siła” – dopiero dziewczyna zmogła Janosika. Z Berlusconim podobnie, tylko odwrotnie

Proszę zobaczyć – żadne dziewczyny i związane z nimi skandale, żadne bunga-bunga, żadne afery nie były w stanie zachwiać jego popularnością przez 17 lat. Facet był notorycznym pajacem, farbował się i chirurgicznie zasadził sobie na łysinie włosy, potrafił publicznie pleść androny, także podczas występów zagranicznych. Ekonomiści przestrzegali przed nadmiernym zadłużeniem, opozycja stawała na głowie, i nic. Wybory po wyborach wygrywał w cuglach. Bo miał po swojej stronie telewizję, która potrafiła sprawić, że to samo, za co każdego innego by zniszczono z kretesem, ośmieszono i wyszydzono jak nieszczęsnego wiceprezydenta USA Dana Quayle’a, z którego za pomocą masowo reprodukowanych w mediach zmyślonych historyjek zrobiono w oczach wyborców jakiegoś ostatniego kretyna, w wypadku Silvia było tylko „wpadką”, barwnością, tak czy owak, dowodem na to, że premier jest „swój chłop”.

I oto niezatapialny Silvio, który do tego stopnia zdołał się opancerzyć na demokrację, podpadł tajemniczej, anonimowej sile zwanej „rynkami finansowymi” oraz nieformalnemu europejskiemu dyrektoriatowi. I jakby ktoś pstryknął palcami – Silvio był, Silvia nie ma. Ot, siła. Ino gwizdnęło i teflonowy przywódca poleciał w ślady innego podpadniętego – Jorgosa Papandreu.

W przypadku Papandreu rzecz dotyczyła polityka krańcowo w swym pogrążonym w chaosie kraju niepopularnego, ale i tu, zwróćmy uwagę, człowiek, który go zastąpił, jaki wydał z siebie pierwszy przekaz?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez