Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

WARSZAWA. TRAFFIC. DEBATA NT. KSIAZKI PAWLA ZYZAKA PT. "LECH WALESA - IDEA I HISTORIA. BIOGRAFIA POLITYCZNA LEGENDARNEGO PRZYWODCY SOLIDARNOSCI DO 1988 ROKU" FOT. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

To się nie mieści w pale

Paweł Zyzak

Paweł Zyzak postanowił napisać o lawinie zdarzeń, którą wywołała publikacja „Lech Wałęsa. Idea i historia”. Oto fragment jego nowej książki „Gorszy niż faszysta”

31 marca (…) [na wstępie do tzw. sprawy Zyzaka – przyp. red.] w prorządowej „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł Wojciecha Czuchnowskiego i Macieja Sandeckiego, nawiązujący do poniedziałkowej konferencji premiera w Olecku. „Tusk wściekły na IPN po książce o Wałęsie”– brzmiał nagłówek.

Autorzy materiału (…) zacytowali „przyjaciela byłego prezydenta”, który martwił się, że: „Lech czuje się osaczony, obolały i osamotniony wobec tych ataków”.

Dodali również fragment własnej rozmowy z Wałęsą:

„To, co się wyprawia, jest gorsze od tego, co robili komuniści i faszyści! Oni niszczyli swoich wrogów, a IPN niszczy bohaterów narodowych [sic!]. Oburzony jestem (…) tą książką tego Zyzaka. To jest chore, że ten człowiek dostał pracę w IPN, bo napluł na Wałęsę! Żądam, żeby instytucje państwa zrobiły coś z tymi obrzydliwymi kłamstwami”.

Czuchnowski i Sandecki nie przypomnieli Wałęsie, że brakuje korelacji czasowej, by udowodnić, że Zyzak „dostał pracę w IPN, bo napluł na Wałęsę!”. Nie dopytywali o podobieństwa między zbrodniarzami wojennymi a historykami. Może dlatego, że ich uwagę przykuła ważka groźba byłego przywódcy „Solidarności”, który zapowiedział wycofanie się z odbywającej się tego samego dnia konferencji „W przededniu zmiany. Okrągły Stół” z udziałem między innymi Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Tadeusza Mazowieckiego.

Gdzie indziej ukazywały się nieco bardziej stonowane nagłówki prasowe. Czasami nawet neutralne wobec dominującego trendu. Ot na przykład w artykule „Lech Wałęsa grozi wyjazdem z Polski”, opublikowanym w „Dzienniku”, znalazły się szczątkowe opinie polemiczne z Lechem Wałęsą.

Senator Zbigniew Romaszewski w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim i Anną Monkos stwierdził, iż „Wałęsa każde negatywne stwierdzenie kwituje jako atak na jego osobę”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE