Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Deficyt prawdy

Dorota Gawryluk

Kłamstwo i bieda to mieszanka wybuchowa. Rozsadziła nawet PRL

Czasy takie, że mówi się głównie o deficycie budżetowym. O nim też musiało być sporo w oczekiwanym przez wszystkich exposé premiera.

Ja na nie nie wyczekiwałam, bo niby dlaczego to, co powiedział premier, ma mieć większe znaczenie od tego, co zrobi?

To drugie wydaje się o wiele istotniejsze niż to, czy premier potrafi zgrabnie nakreślić cele swojego rządu. Dziś rzadko kto pamięta exposé poprzedników. A czyny jednak tak. Może się nawet zdarzyć, że exposé premiera Tuska za pół roku przestanie być aktualne, bo kryzys przemebluje cele i strategie.

Wracając do deficytu budżetowego, on sam nie jest jeszcze tak bardzo groźny. Zawsze znajdą się miejsca, gdzie można zaoszczędzić. W tym sensie rząd ma wręcz luksusową sytuację. No i zawsze może podnieść podatki, zwłaszcza że już to przećwiczył. Wystarczy teraz ludzi postraszyć kryzysem, a bez szemrania zacisną pasa.

Trudno nawet mieć o to pretensje. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że mogłoby być inaczej, gdyby na przykład rząd nie bagatelizował kryzysu i gdyby zamiast myśleć o zielonej wyspie, przez cztery lata porządkował wydatki. Miał sporo czasu, by zlikwidować marnotrawstwo, uszczelnić i uprościć system podatkowy. Z jakiegoś powodu tego nie zrobił. Teraz za to trzeba zapłacić.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE