Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Eco kwasi, Claudel straszy, a Iran buduje sobie bombę

Krzysztof Masłoń

Aby trzymać narody w ryzach, trzeba wciąż wymyślać nieprzyjaciół i przypisywać im cechy wzbudzające lęk i odrazę” – powiada Umberto Eco w „Wymyślaniu wrogów”. Tezę tę włoski pisarz postawił trzy lata temu na Uniwersytecie Bolońskim, a całkiem niedawno potraktował beletrystycznie w omawianym już na tych łamach „Cmentarzu w Pradze”.

Podczas gdy w powieści bywa Eco zabawny, a miejscami błyskotliwy, w eseju – kwasi. To kolejny autor, który wytykając jednostkom i narodom antysemityzm i pochylając się w związku z tym nad dolą Obcego – Żyda, nie zauważa tego samego problemu z drugiej strony. Bo jeśli goj odrzuca napawającego go wstrętem Żyda, to dla Żyda goj będzie równie godny pogardy.

Analizując problem określony w tytule, włoski myśliciel popełnia z kolei śmieszny błąd. Oto nie bez racji twierdzi, że wraz z rozwojem kontaktów międzynarodowych pojawił się nowy rodzaj wroga – „ktoś z wewnątrz, spośród nas, dziś powiedzielibyśmy imigrant spoza Unii Europejskiej”. I zaraz potem ukonkretnia, że dla Włocha kimś takim jest Rumun, czyli – czy komuś się to podoba, czy nie– przybysz z kraju jak najbardziej unijnego.

Mimo całego ponowoczesnego postępu i globalizacji, zasady, którymi rządzi się świat współczesny, a – ściślej mówiąc – przywódcy tego najlepszego ze światów, pozostają niezmienne. Jedną z tych zasad, i to fundamentalną, sformułował sto lat temu Henryk Sienkiewicz, wkładając w usta Kalemu z „W pustyni i w puszczy” znaną formułę o krowach. Stosując ją, zachodnioeuropejscy i amerykańscy politycy wygrażają Iranowi, że nakryją go na produkcji broni jądrowej i zrobią mu za to „kęsim”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE