Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Polska. W nawale tekstów i polemik dotyczących 11 listopada niemal bez echa przeszedł manifest Seweryna Blumsztajna „Nie majstrujmy przy pomnikach”. Sens jest mniej więcej taki: w Warszawie powinny stać monumenty reprezentujące rozmaite punkty widzenia. Powinno się pozostawić zarówno pomnik Romana Dmowskiego, jak i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. Analogia zdumiewająca. Z jednej strony normalny ruch polityczny, jakim była endecja, z drugiej Związek Sowiecki – największy ludobójca w dziejach Europy. Blumsztajn w jednym szeregu stawia ekstremistów, którzy domagają się zburzenia pomnika jednego z ojców polskiej niepodległości, i patriotów, którzy chcą usunięcia pomnika okupantów ojczyzny. „Wyborcza” w szczytowej formie.

Białoruś. Biskup Józef Siemaszko jest jedną z najbardziej ponurych postaci w historii relacji prawosławno-katolickich. To on w XIX w. doprowadził do zlikwidowania grekokatolicyzmu na terenie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego i wchłonięcia go przez Cerkiew. Siemaszko nazywany jest „katem unitów” i „zdrajcą katolicyzmu”. Mimo to zostanie niedługo świętym. Na pomysł wpadł moskiewski patriarchat, a zaakceptował go już synod białoruskiej Cerkwi prawosławnej. Zachwyty nad rzekomym „historycznym zbliżeniem katolicko-prawosławnym” są przedwczesne.

Litwa. Władze w Wilnie planują nadanie lotnisku w Szawlach imienia Ronalda Reagana. Prasa za oceanem z przekąsem pisze, że konserwatywny prezydent USA jest w Europie Wschodniej idealizowany z powodu twardej polityki wobec Sowietów. Polityki – dodajmy – która była jedną z kluczowych przyczyn upadku „imperium zła”. Co ciekawe, lotnisko w Szawlach służyło niegdyś Armii Czerwonej, która zbudowała na nim specjalnie długie pasy. Miały z nich startować sowieckie bombowce lecące nad  Amerykę.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość