Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Prezentownik: książki i filmy

książki dla dzieci

Carlo Collodi,
„Pinokio. Historia pajacyka”,
Media Rodzina,
Poznań 2011
cena: 59 zł

Ponadczasowa opowieść o drewnianym pajacu, który dorósł do tego, by zostać chłopcem. Wspaniale wydana i dopełniona fantastycznymi ilustracjami Roberto Innocentiego. W plebiscycie „New Yorkera” uznano ją za najpiękniejszą edycję świata. W polskiej wersji pojawił się tekst przełożony na nowo przez Jarosława Mikołajewskiego – pisarza i tłumacza zakochanego we włoskiej literaturze, a także poetę uhonorowanego ostatnio za tom „Zbite szklanki”.


Józef Wilkoń,
„Psie życie”,
Hokus Pokus,
premiera: grudzień 2011
cena: 34,90 zł

Autorska książka Józefa Wilkonia zilustrowana rzeźbami psów. Artysta od lat maluje i rzeźbi zwierzęta. W swych pracach świetnie potrafi uchwycić ich naturę. Tak jest i w tym przypadku. Oto mamy całą galerię czworonogów: jamniki, wilczury, sznaucery i kundelki też. Autor dodał do ich wizerunków wzruszające psie monologi, zaczyna je od słów: „Mówię do ciebie, ja pies...”.


książki – historia

„W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie 1939–1945”,
Oficyna Rytm, Warszawa 2011
cena: 148 zł

Nowe wydanie jednego z najlepszych historycznych albumów publikowanych w III RP. Duży format, znakomity papier i 358 niesamowitych zdjęć wykonanych podczas II wojny światowej w Warszawie. Wszystkie znajdują się w niemieckich archiwach, większość wcześniej nie była publikowana. „W obiektywie wroga...” to wojenna kronika polskiej stolicy widzianej przez soczewki niemieckich aparatów fotograficznych. Zniszczenia roku 1939, uliczne łapanki, egzekucje, koszmar getta, a wreszcie powstanie warszawskie. Niemieckich fotografów interesowało również życie codzienne. Handel, sztuka, to, jak warszawiacy spędzali czas wolny. Na zdjęciach przewijają się tysiące twarzy mieszkańców stolicy, Polaków i Żydów. Ilu z nich dożyło końca wojny?    —p.z.


„Gruzja nieznana. Wspólne losy Gruzinów i Polaków”,
Fado Studio,
Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2011
cena: 39,90 zł

Gdy w 1921 r. bolszewicy zdławili niepodległość Gruzji i zaprowadzili w niej rządy czerwonego terroru, Polacy, którzy właśnie uniknęli tego losu, robili wszystko, by pomóc uciemiężonej nacji. Wielu Gruzinów zamieszkało w Polsce, a oficerowie, którym udało się uciec z podbitej ojczyzny, zostali przyjęci na kontrakty do polskiej armii. Odwdzięczyli się, walcząc w kampanii wrześniowej. Ginęli w Katyniu i w szeregach AK. Opowieść o tych dzielnych Gruzinach stanowi motyw przewodni albumu „Gruzja nieznana...”. Opatrzona pięknymi zdjęciami opowieść zaczyna się w starożytności, w momencie powstania Gruzji. Kończy zaś rosyjską inwazją z 2008 r. oraz słynną wyprawą Lecha Kaczyńskiego do zaatakowanego państwa. Aż trudno uwierzyć, ile nasze kraje mają ze sobą wspólnego.    —p.z.


filmy
„Złoty wiek kina”. Trzypłytowy pakiet, „Dramaty wszech czasów”,
wyd. Galapagos
cena: 71,99 zł
premiera: 30 listopada

Wielbicielom klasycznego hollywoodzkiego kina to wydawnictwo można sprezentować razem z innym boksem, wydanymi w ubiegły piątek (25.11), również przez Galapagos, „Największymi romansami wszech czasów” (cena 60,49 zł) z „Casablanką” Michaela Curtiza, „Przeminęło z wiatrem” Victora Fleminga i „Doktorem Żywago” Davida Leana. Za dramaty wszech czasów uznano zaś film noir Johna Hustona „Sokół maltański”, widowiskowego „Ben Hura” Williama Wylera i przełomowego dla kina „Obywatela Kane’a”
Orsona Wellesa. Obydwa wydawnictwa do wielokrotnego użytku – można oglądać
bez końca!


„Obcy – Antologia (4 Blu-ray)”, wyd. Imperial-Cinepix
cena: 235,49 zł
premiera: 29 listopada

Kultowa tetralogia science fiction tutaj właściwie jako całość składająca się z aż ośmiu części. Każdemu filmowi kinowemu odpowiada bowiem wersja reżyserska. „Obcego – 8. pasażera Nostromo” Ridleya Scotta (1979), „Obcego – decydujące starcie” Jamesa Camerona (1986), „Obcego 3” Davida Finchera (1992) i „Obcego: Przebudzenie” Jeana--Pierre’a Jeuneta (1997) wzbogacają materiały dodatkowe, m.in. reżyserskie komentarze oraz wypowiedzi aktorów, wyizolowane ścieżki muzyczne, sceny usunięte i rozszerzone.
Anna Kilian

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy