Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

FOT. SEWERYN SOLTYS/FOTORZEPA

Stare sztuczki w nowych szatach

Z prof. Andrzejem Zybertowiczem, socjologiem, byłym doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozmawia Anna Raczyńska

Panie profesorze, czy z upływem lat rozumie pan polską politykę coraz lepiej, czy coraz bardziej pan jej nie rozumie?

Mam wrażenie, że lepiej rozumiem mechanizmy życia społecznego w ogóle. Jako doradca – najpierw komisji weryfikacyjnej WSI, potem premiera, a następnie prezydenta RP ds. bezpieczeństwa państwa – otarłem się o kuchnię polityki, mam rozbudowaną sieć kontaktów i dostęp do informacji. Znam też liczne koncepcje nauk społecznych. Zdobyte doświadczenia i wiedza dają mi coraz pełniejszy i, jak sądzę, rzeczywisty obraz spraw w naszym kraju. Natomiast nie wiem, czy coraz lepiej polską politykę rozumie społeczeństwo. Jeśli Bogdan Klich, odwołany ze stanowiska ministra obrony, odpowiedzialny za bałagan w wojsku, zostaje wybrany senatorem, to znaczy, że  trzeba się poważnie zastanawiać, czego wyborcy nie wiedzą lub nie rozumieją, że ten mandat został przyznany.

To jest powód, by pytać o stan polskiej demokracji?

Od początku transformacji polska demokracja podlega silnym wahaniom. Mocno zakorzeniony klientelizm tworzy różnego typu układy, które pod wieloma względami czynią z demokracji pustą dekorację. To oznacza, że wyborcza gra, publiczne debatowanie i definiowanie problemów społecznych oraz wymiana osób kierujących państwem są zjawiskami w sporej mierze fasadowymi. Są spektaklem chronionym przez poprawność polityczną, przez quasi-cenzurę niedopuszczającą do ujawnienia informacji, które mogłyby istotnie zmienić postawy wyborców. Ale prawdę mówiąc, sam niechętnie przekazuję głębszą wiedzę na temat mechanizmów zdobywania i sprawowania władzy.

Dlaczego?

Jestem nauczycielem akademickim. Z mego doświadczenia wynika, że gdy nieprzygotowanym umysłom odsłania się rzeczywiste mechanizmy władzy, to jedni przeżywają szok i ze wstrętem odwracają się od aktywności społecznej, a drudzy próbują tę wiedzę cynicznie wykorzystać. Jedno i drugie szkodzi demokracji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe