Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

TADEUSZ KONWICKI FOT. RAFAL GUZ/FOTORZEPA

Lepiej za dużo nie wiedzieć

Maciej Robert

Wywiad rzeka z Tadeuszem Konwickim uświadamia, jak wiele tracimy na jego milczeniu

Swoją ostatnią jak dotąd książkę „Pamflet na siebie” Tadeusz Konwicki opublikował 16 lat temu. Od tej pory autor „Małej apokalipsy” konsekwentnie milczy. Jest w tej postawie ukryty wymowny komentarz: polska rzeczywistość ostatnich kilkudziesięciu lat nie jest godna literackiego opisu. Być może właśnie dlatego czytelnicy i krytycy cały czas mają nadzieję, że ów mistrz uszczypliwego moralizatorstwa i ironiczny erudyta, jeden z ostatnich prawdziwych autorytetów literackich, w końcu przemówi. I oto przemówił – udzielając Przemysławowi Kanieckiemu wywiadu. Wszystkich, którzy wydali jęk zawodu, oczekując kolejnej powieści Konwickiego, warto uspokoić – publikacja „W pośpiechu” jest co najmniej równie frapująca co „prawdziwe” książki tego autora.

W dużej mierze jest to zasługa wytrawnego rozmówcy – Kaniecki jest nie tylko specjalistą od twórczości Konwickiego, ale też jego przyjacielem. Pomimo różnicy wieku rozmówcy doskonale się rozumieją ,  co Kaniecki wykorzystuje, nagabując swojego interlokutora o coraz odważniejsze wyznania. Konwicki opowiada więc ochoczo o sobie i swojej twórczości – opisuje dzieciństwo na Wileńszczyźnie, epizod partyzancki, uwikłanie w socrealizm i późniejsze otrząśnięcie się z politycznych złudzeń.

Często pozwala sobie na zaskakujące stwierdzenia, wspominając z rozrzewnieniem PRL-owską politykę kulturalną, dzięki której mógł zrealizować swoje „zachcianki” filmowe („Wykorzystałem nieszczęście PRL-u dla swoich niezdrowych ambicji”) czy komentując własną twórczość literacką. Autoironia i dystans to zresztą stałe narzędzia retoryki Konwickiego, który lubi żartować i z siebie, i ze swojego rozmówcy, do którego puszcza co chwilę oko: „Pan patrzy bardzo przenikliwie, ale pytania pana są na razie wątłe”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?