Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

fot. Jacek Dominski/Fotorzepa

Koniec czwartego tenora?

Sławomir Cenckiewicz

Kim jest naprawdę podejrzany o korupcję gen. Gromosław Cz., który mimo komunistycznej przeszłości zrobił w III RP zawrotną karierę?

Urodzony w 1945 r. Cz. ukończył ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Większość życia zawodowego spędził jednak w służbach specjalnych: komunistycznych (1972–1990) i III Rzeczypospolitej (1990–1996).

Jego akta osobowe są wciąż chronione i znajdują się w zbiorze zastrzeżonym IPN.

Biznesowa droga Cz. oficjalnie rozpoczęła się po opuszczeniu Urzędu Ochrony Państwa w kwietniu 1996 r. Wkrótce po odejściu z tajnych służb założył firmę Doradztwo GC i często działał na styku biznesu prywatnego i państwowego. Kilka lat temu czasopismo „Profit” próbowało zliczyć jego wszystkie przedsięwzięcia gospodarcze.

Okazało się, że łączyły go związki biznesowe z ludźmi z listy najbogatszych, m.in. z Janem Kulczykiem i Sobiesławem Zasadą. Dziennikarze zdołali ustalić związek Cz. z ponad 20 podmiotami gospodarczymi, zarówno państwowymi, jak i prywatnymi, w tym m.in. z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, Zakładami Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, Aeroklubem Warszawskim, BRE Bankiem SA i The Quest Group.

Polityczny ambicjoner

Jednak ambicji Cz. nie zaspokajał wyłącznie biznes. „Dość duży miałem w tym udział, w tym, że powstała Platforma. (...) Mogę powiedzieć, że odbyłem wtedy bardzo dużo rozmów, a przede wszystkim musiałem przekonać Olechowskiego i Piskorskiego do pewnej koncepcji, którą później oni świetnie realizowali. (...) Z Tuskiem także rozmawiałem” – mówił przed dwoma laty.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe