Koniec czwartego tenora?
Kim jest naprawdę podejrzany o korupcję gen. Gromosław Cz., który mimo komunistycznej przeszłości zrobił w III RP zawrotną karierę?
Urodzony w 1945 r. Cz. ukończył ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Większość życia zawodowego spędził jednak w służbach specjalnych: komunistycznych (1972–1990) i III Rzeczypospolitej (1990–1996).
Jego akta osobowe są wciąż chronione i znajdują się w zbiorze zastrzeżonym IPN.
Biznesowa droga Cz. oficjalnie rozpoczęła się po opuszczeniu Urzędu Ochrony Państwa w kwietniu 1996 r. Wkrótce po odejściu z tajnych służb założył firmę Doradztwo GC i często działał na styku biznesu prywatnego i państwowego. Kilka lat temu czasopismo „Profit” próbowało zliczyć jego wszystkie przedsięwzięcia gospodarcze.
Okazało się, że łączyły go związki biznesowe z ludźmi z listy najbogatszych, m.in. z Janem Kulczykiem i Sobiesławem Zasadą. Dziennikarze zdołali ustalić związek Cz. z ponad 20 podmiotami gospodarczymi, zarówno państwowymi, jak i prywatnymi, w tym m.in. z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, Zakładami Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, Aeroklubem Warszawskim, BRE Bankiem SA i The Quest Group.
Polityczny ambicjoner
Jednak ambicji Cz. nie zaspokajał wyłącznie biznes. „Dość duży miałem w tym udział, w tym, że powstała Platforma. (...) Mogę powiedzieć, że odbyłem wtedy bardzo dużo rozmów, a przede wszystkim musiałem przekonać Olechowskiego i Piskorskiego do pewnej koncepcji, którą później oni świetnie realizowali. (...) Z Tuskiem także rozmawiałem” – mówił przed dwoma laty.