Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

JAROSLAW GOWIN FOT. KUBA KAMINSKI/FOTORZEPA

Gracz z innej planety

Piotr Zaremba

Zdecydował się wypłynąć na nieznane sobie wody natychmiast, bo jest głodny sukcesu. Kłopot w tym, że sukces Jarosława Gowina jest bardziej w rękach Donalda Tuska niż w jego własnych

Zniknął, zamknął się w ministerstwie, pracuje nad nową koncepcją. Mowa o Jarosławie Gowinie, od kilku dni ministrze sprawiedliwości.

Donald Tusk dał mu ledwie kilka godzin na decyzję, czy chce wejść do jego rządu, i Gowin się zgodził. Ale dopiero teraz ten miękki, obecny w życiu publicznym głównie poprzez media polityk poczuje na własnej skórze, co to jest walka na śmierć i życie. Walka z przeciwnikami, z oporem materii i nade wszystko z czasem.

Przemądrzały Gowinie!


Gowin wie to i ma gotowy pomysł, od czego zacząć. W jego ministerstwie już pracuje zespół, który szykuje pakiet zmian deregulacyjnych, czyli skasowanie lub uproszczenie wielu  przepisów gospodarczych. Jego najbardziej znanym członkiem jest Mirosław Barszcz, minister budownictwa w ekipie Jarosława Kaczyńskiego i współtwórca programu PJN. Akurat te prace są  mocno zaawansowane. Barszcz praktykujący ostatnio jako adwokat ślęczał nad nimi od dawna. A i sam Gowin organizował jako poseł  nieformalne narady z ekspertami.

Dwa inne zespoły mają pracować nad uproszczeniem procedur sądowych i nad otwarciem różnych, w sumie  aż 373 zawodów, nie tylko prawniczych.

Zwłaszcza w tej ostatniej dziedzinie przed Gowinem znacznie więcej wyzwań . Tu gotowych projektów brak. A ponadto i przy deregulacji, i przy rozbijaniu korporacji nie wszystko zależy od tego ministra. – Klucz znajduje się w różnych resortach, choć naturalnie można  powoływać zespoły międzyresortowe – zauważa poprzednik Gowina Krzysztof Kwiatkowski.

Należy się spodziewać oporu najrozmaitszych lobbies. Pytanie, jak mocno wesprze Gowina premier. Na konferencji prasowej wychwalał go jako człowieka o „pozytywnej szajbie”, choć można się też było doszukać w tej uwadze ironii: przemądrzały Gowinie, tyle czasu mnie zamęczałeś, że nic nie robię, sam pokaż, co potrafisz.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej